Na čistírně v Boru je nová fotovoltaická elektrárna

Drobečková navigace

Na konci roku 2022 instalovala Vodakva nový fotovoltaický systém s kapacitou 9,9 kWp na čistírně odpadních vod v Boru u Tachova.

Řízení hospodaření s energiemi a optimalizace jejich spotřeby je pro Vodakvu dlouholetou prioritou. Společnost je certifikovaná dle normy ISO 50001 na všechny činnosti i pracoviště. Pravidelně detailně monitoruje spotřebu energií v jednotlivých objektech, vyhledává možné úspory a zavádí provozní opatření na její snížení. Každý rok realizuje řadu investic s cílem další optimalizace spotřeby energií. Dlouhodobě využívá obnovitelné zdroje, velké úpravny vytápí pomocí tepelných čerpadel, na čistírně v Karlových Varech vyrábí z bioplynu z čistírenských kalů elektřinu i teplo, provozuje i vodní elektrárnu.

V minulém roce začala Vodakva na vodárenských objektech nově instalovat fotovoltaické zdroje. Fotovoltaický systém na čistírně v Boru je první, další bude v nejbližší době zprovozněn na čistírně ve Žluticích. V následujících letech by chtěla společnost realizovat fotovoltaické systémy na třicítce vybraných objektů (čistírny odpadních vod, úpravny pitné vody, čerpací stanice či další provozní objekty) s celkovým předpokládaným výkonem více než 1 000 kWp.

Tepelné čerpadlo na úpravně vody Žlutice

Kogenerační jednotka na bioplyn na čistírně odpadních vod v K. Varech - Drahovicích

kogenerační jednotka na bioplyn na čistírně odpadních vod K. Vary - Drahovice